Jak se vyrábí smaltované tabulky
Připravený ocelový plech se potírá základní vrstvou tmavého smaltu z jedné, nebo z obou stran. Poté se vypaluje v peci při teplotě 850 – 900 stupňů. Každá barevná vrstva smaltu je nanášena samostatně a také se pokaždé samostatně vypaluje. Například u smaltovaných cedulí názvů ulic a náměstí je základní vrstvou většinou červená barva a konečnou vrstvou bílá, která tvoří samotný nápis.
Smalt tvoří jemný křemičitý prášek, jehož struktura se dá připodobnit k vlastnostem a zrnitosti polohrubé mouky. Kromě tohoto jemného písku se ve smaltové směsi nachází i určité procento jílu a barviv. Po nanesení barevné vrstvy se musí reliéf písma nebo obrazce ještě ručně začistit malou dřevěnou špachtlí, případně velmi jemným kartáčkem.
Co se dnes ze smaltu vyrábí
Většinou se výroba specializuje právě na uliční tabulky a popisná a evidenční čísla domů. Dále jsou to označení říčních vodočtů, nápisy pro značení historických památek, a cedule s vyznačením chráněných krajinných oblastí, přírodních památek a turistických cest. Smaltované cedulky popisují i školní a univerzitní budovy, muzea, galerie, výstavní prostory.
Netradiční výrobky putují i do zahraničí. České podniky mívají zakázky velice pestré, jako příklad uveďme lázeňské domy v Rusku, stínidla pouličního osvětlení ve Švédsku, anebo čísla domů v ulicích přístavního města Hamburk.
Pro zaměstnance smaltoven a tvůrce retro plechových cedulí je každá pracovní zakázka doslova zábavou, neboť nápis často charakterizuje určitou oblast, kterou buď osobně znají, nebo by ji chtěli navštívit. Dochází tak s těmito místy k pomyslnému propojení.
Zajímavé situace vznikají i při požadavcích speciálních – pro určité tematicky zaměřené skupiny lidí. Tvůrci cedulek jsou rázem vtaženi kamsi do prostředí, které jim není důvěrně známé, a tak mohou být docela překvapeni, když se objeví zakázky např. pro Fan klub Dr. Ivana Brože, pro motorkářské nadšence s požadavky cedulek se symbolem helvétského kříže a siluety Viléma Tella, pro sběratele Velorexů, kteří si na sraz vozidel nechali vyrobit pamětní desku, anebo třeba pro majitele atrakcí s názvy komiksových postav, filmových hrdinů, či aktérů ze scén divadla Járy Cimrmana.