Zajímavou inspirací pro podnikání v oblasti logistiky je pronájem palet na přepravu zboží. V současné době jsou tyto dřevěné (v menší míře plastové) přepravky v podstatě jediným řešením, jak efektivně přemísťovat velké množství výrobků z bodu A do bodu B. Pod paletu jednoduše zajedete manipulačním vozíkem nebo ručním rudlem, hydraulický píst zdvihne do výšky i několik metráků nákladu, nosnost přepravek přesahuje stovky kilogramů a pohodlně zboží nakládáte do kamionů a přepravních kontejnerů, nebo do skladových regálů.
V České republice prosperuje několik stovek firem, které logistiku využívají takřka denně. Mnoho z nich využívá, nebo by uvítalo tzv. pooling – pronájem palet. Je pro ně výhodnější za rozumnou cenu zapůjčit potřebný počet kusů přepravek, které pronajímatel přiveze a opět odveze.
Pronájem je výhodnější než vlastní provoz
A tak se i u nás v obchodních řetězcích, ve výrobních prostorách a velkoskladech můžete setkat s vypůjčenými přepravkami. Firmy nemusí řešit jejich skladování, při pečlivém propočtu provozních nákladů na sklad, údržbu a expedici palet jednoznačně vychází výhodněji pronájem.
Budoucnost se orientuje na outsorcing
V Česku operuje pouze několik firem, zabývajících se pronájmem, nejvýznamnějším z nich je australská pobočka, jejíž mateřská firma je považována za největšího poskytovatele „pooling pallet“ na světě. Přitom se pronájem těchto výrobků považuje za perspektivní obor podnikání v horizontu do budoucna. Tyto produkty budou zkrátka outsorcovány podobně, jako přepravní služby, technická údržba např. letadel, IT služby, telekomunikační služby apod.
Zpočátku ke konci 90. let byly tyto služby v naší zemi využívány sporadicky a zákazníky byly jen větší zahraniční koncerny, např. Nestlé či Lego, v současné době se trh zájemců rozšířil o ryze české podniky, kupříkladu pivovary a potravinářské odvětví, ale i o zahraniční obchodní řetězce supermarketů a některé oborově úzce specializované e-shopy.