Stále větší část populace má problémy se zrakem. Je to způsobeno mimo jiné čím dál delší dobou, kterou strávíme sledováním obrazovek, ať už počítače, mobilního telefonu či televize. To vede k tomu, že čím dál více lidí musí nosit brýle.
Ty většinou dostáváme předepsány od očního specialisty. Ten nám po změření zraku vystaví předpis, na základě kterého nám v optice udělají nové brýle. Je sice pravdou, že mnohé optiky toto měření nabízí také, avšak není sporu o tom, že u očního je podstatně přesnější, a navíc si všimne i případných jiných problémů.
Když však od něj odcházíme, mnoho z nás by rádo vědělo, jak číst předpis na brýle http://blog.luxbryle.cz/blog/jak-cist-predpis-na-bryle-b28.html. Ten je většinou napsán tak, že se v něm běžný člověk příliš nevyzná. Nenajdeme na něm totiž jen dioptrie, nýbrž i jiná čísla, která pro nás mohou být záhadná.
Je však pravdou, že není nutné, abychom mu rozuměli. Na čem záleží je to, že v optice budou podle něj přesně vědět, jak silné čočky potřebujeme. I tak však většina z nás ví, kolik dioptrií na kterém oku má. Obvykle nám to řeknou na očním, případně právě v optice.
Zde je však potřeba dávat pozor, pokud místo brýlí budeme chtít kontaktní čočky, případně kombinaci obojího. V předpisu na brýle jsou totiž dioptrie měřeny právě ve vzdálenosti, kterou budou tyto od oka mít. Avšak vzhledem k tomu, že čočky jsou umístěny přímo v oku, je nutné tyto hodnoty poněkud upravit.
Je tedy dobré se o tom zmínit očnímu, neboť ten bude schopen nejpřesněji stanovit, jaká hodnota by u kontaktních čoček měla být. Jistě, optik to může udělat také, avšak, podobně jako u brýlí samotných, ani zde nebude výsledek ani zdaleka tak přesný. A je dobré vědět, že nesprávné dioptrie mohou oči ještě více poškodit.
Rozhodně se tedy vyplatí zajít si k odborníkovi. Tyto předpisy sice nejsou hrazeny pojišťovnou, avšak ono přesnější měření poskytne vašim očím mnohem větší pohodlí.