Úskalí, která vznikají při stěhování nábytku v Praze, je celá řada. Souvisí jak s jeho velikostí a hmotností, tak i s případnou demontáží a montáží. Zjednodušeně řečeno, drobnosti, co sbalíte do krabic, snadno převezete i v osobním autě v kufru nebo na přívěsném vozíku za tažným zařízením, ale s nábytkem už to tak snadné není.
Velikost – některé starožitné kousky skutečně stojí za to, co se týče přenášení. Kupříkladu velký psací stůl, knihovna, postel, šatní skříň – to vše něco váží a je také patřičně velké. Můžete s tím mít značné problémy při chůzi po schodech a otáčení se na schodišti, někde vám na schodech bude překážet zábradlí, jinde zas úzká futra dveří, a pokud v domě není nákladní výtah, z vyšších pater to bude skutečně zabíračka.
Hmotnost – některý poctivý nábytek z masivního dřeva, co se nedá rozebrat, je natolik těžký, že je to nad vaše síly. Dříve si truhláři hleděli, aby jejich výrobky něco vydržely, budovali si tím také dobré jméno mezi konkurencí, a rozhodně nešlo o jakési šizené imitace, kde se výrobce snaží ušetřit na materiálu. Pokud porovnáte starožitný nábytek s tím současným, zejména z dřevotřísky, nestačíte se divit, jak velký rozdíl mezi nimi je.
Demontáž – rozmontovat nábytek se zdá snadné, a skutečně tomu tak může být, například u komody či nočního stolku, konferenčního stolku nebo malého stolku na akvárium. To vše jsou drobnosti, s nimiž si poradí i méně zručný jedinec. Jenže jakmile před vámi stojí moderní kuchyňská linka ve tvaru písmene U nebo L, anebo vestavěná skříň přes celou stěnu, jde veškerá legrace stranou a přichází drsná realita. Kdo z vás nikdy nedemontoval kuchyňskou linku, neměl by to poprvé zkoušet zrovna u sebe, protože jí může nevratně poškodit. Stěhovací firmy jsou navíc pojištěné, a pokud by k poškození došlo, nepřijdete zkrátka a škoda vám bude uhrazena.