Jednoduše je to obor informatiky, který se v posledních měsících rozrůstá rychlostí blesku. Například společnost Google nedávno představil revoluční aplikaci, ve které asistent (robot) volá skutečným lidem a je schopen konverzace. Dialogy jsou předem připravené a systém jen vybírá ty vhodné a zároveň napodobuje lidskou konverzaci. To znamená, že přidává neformální výrazy a nevyjadřuje se plynule. V ukázce mohli diváci sledovat rozhovor s kadeřnictvím, kde asistent rezervuje vhodný termín.
Proti oblíbenosti tohoto fenoménu se postavil nedávno zesnulý, světově uznávaný Stephen Hawkins. Obává se katastrofického scénáře, ve kterém umělá inteligence nahradí lidstvo, jelikož lidský mozek biologicky pracuje stejně jako systém, a proto není těžké ho překonat.
Ale nebojte se v nejbližší době se to podle očekávání vědců nestane. Tyto projekty jsou zatím v plenkách a dělají jen dětské krůčky. Ano roboti dokážou například vybrat vhodný playlist dle preferencích posluchače. Hrát internetové šachy nebo jiné hry a stát se důstojným protivníkem. Algoritmus je vyvinutý v tom, že dokáže vyhodnotit nejlepší momentální tah. Jednoduše prostě vybere možnosti, které jsou v něm zadané. Nejsou schopné emočních, motivačních a sociálních procesů a samostatné reakce.
Dalším problém je v sociální sféře. Lidskou práci nahradí přístroje a vzroste nezaměstnanost. Ano je to možné, ale musíme vzít také v potaz, že před několika lety neexistovala žádná práce v IT odvětví. A nyní? Stává se to lukrativním odvětvím. Přijímá stále více a více zaměstnanců, a ještě si stěžuje, že jim shází.
Tak jaký je váš verdikt ohledně nových výzkumů? Je to trochu jako s ohněm. Dobrý sluha, špatný pán. Většina lidí se obává převratu ze strany robotů, aniž by si uvědomovala, jak často v běžném životě umělou inteligenci používá naprosto bez zábran.